Price and specifications
3GB 32GB smartphone
| Screen size | 6.08 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 3 400 mAh |
| Antutu score | 46 684 |
Write your review on the DOOGEE Y8 smartphone
| Release Date | 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | DOOGEE |
| Model | Y8 |
| Successor model |
DOOGEE Y8 Plus |
Design & Screen
| Color | Black, Orange |
| Body materials | Polycarbonate |
| Size | 75.3 x 156.8 x 9 mm (millimeters) 2.96 x 6.17 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 150 g (grams) 5.29 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.08 " (inches) 154.4 mm (millimeters) |
| Display area | 80 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 600x1280 px |
| Pixel density | High density 233 ppi (pixels per inch) 91 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Notch Multi-touch Scratch resistant Water Drop Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 369 x 2 922) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (1 936 x 4 132) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 531 x 3 266) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Secondary rear camera - 5 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6739W More smartphones with MediaTek MT6739W processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 46684 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR GE8100 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3400 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 900, 2600, 800 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine