Price and specifications
DOOGEE Y8 Plus smartphone
| Screen size | 6.21 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
| Antutu score | 55 271 |
Write your review on the DOOGEE Y8 Plus smartphone
Smartphones DOOGEE Y8 Plus
| Release Date | March 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | DOOGEE |
| Model | Y8 Plus |
| Predecessor model |
DOOGEE Y8 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Purple |
| Body materials | Polycarbonate |
| Size | 77.3 x 160.8 x 8.4 mm (millimeters) 3.04 x 6.33 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 155 g (grams) 5.47 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.21 " (inches) 157.7 mm (millimeters) |
| Display area | 77 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1520 px |
| Pixel density | eXtra High density 271 ppi (pixels per inch) 106 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 400 cd/m2 2.5D curved glass screen LTPS (Low Temperature PolySilicon) Capacitive Notch Multi-touch OGS (One Glass Solution) Water Drop Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (1 947 x 4 109) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 482 x 5 238) |
| Secondary primary camera resolution | 8 Mpx (1 947 x 4 109) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony IMX135 Exmor RS More smartphones with Sony IMX135 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Triple main camera | No |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Front camera wide angle |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio A22 (MT6761) More smartphones with MediaTek Helio A22 (MT6761) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 55271 |
Graphics & Memory
| GPU | IMG PowerVR GE-class GPU |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 2600, 850, 800, 900 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine