Price and specifications
4GB 64GB smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 700 mAh |
| Antutu score | 175 000 |
Write your review on the Google Pixel 2 smartphone
Smartphones Google Pixel 2
| Release Date | October 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | |
| Model | Pixel 2 |
| Predecessor model |
Google Pixel |
| Successor model |
Google Pixel 3 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, White |
| Body materials | Aluminium Alloy Metal |
| Size | 69.7 x 145.7 x 7.8 mm (millimeters) 2.74 x 5.74 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 143 g (grams) 5.04 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 67 % |
| Type | pOLED |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 443 ppi (pixels per inch) 173 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Always-On Display Active Edge Color LED Notifications Capacitive Multi-touch Corning Gorilla Glass 5 Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 598 x 4 619) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Google Dual Pixel More smartphones with Google Dual Pixel camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1 |
| Slow motion video | 240 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Continuous shooting Continuous autofocus Digital zoom Digital image stabilization Geotagging Face Detection ISO settings HDR Optical Stabilization (OIS) Manual focus RAW Panorama Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Additional information | PDAF, Pixel Size 1.4µm, LDAF |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.45GHz Kryo combined with 4x2.15GHz Kryo |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.45 GHz (gigahertz) 2450 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 175000 |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 540 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | Yes |
| Compass | No |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2700 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1700/2100, 1500, 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500, 800, 700, 900, 850 |
| 3G | 800, 1900, 1700/2100, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GLONASS Galileo GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine