Price and specifications
128GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 915 mAh |
| Antutu score | 275 000 |
Write your review on the Google Pixel 3 smartphone
Smartphones Google Pixel 3
| Release Date | October 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | |
| Model | Pixel 3 |
| Predecessor model |
Google Pixel 2 |
| Successor model |
Google Pixel 3a |
Design & Screen
| Color | Black, Pink, White |
| Body materials | Aluminium Alloy Glass |
| Size | 68.2 x 145.6 x 7.9 mm (millimeters) 2.69 x 5.73 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 148 g (grams) 5.22 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 78 % |
| Type | pOLED |
| Resolution | 1080x2160 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 439 ppi (pixels per inch) 172 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 100% NTSC 100000:1 contrast ratio Always-On Display 2.5D curved glass screen Corning Gorilla Glass 5 Capacitive Frameless DCI-P3 Multi-touch LED Notifications Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 000 x 4 000) |
| Secondary selfie camera resolution | 8 Mpx (2 000 x 4 000) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 449 x 4 900) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony Exmor RS More smartphones with Sony Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 240 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital image stabilization Continuous shooting Dual front camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Optical Stabilization (OIS) ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | No |
| Dual front camera | Yes |
| Additional information | Phase detection with Dual Pixel, Sensor size 1/2.6", 30fps 4K Video, Wide-angle lens 76° |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 845 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 845 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.8GHz Kryo 385 combined with 4x1.8GHz Kryo 385 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.8 GHz (gigahertz) 2800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 275000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 630 710MHz |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies More smartphones with 128 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2915 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 2600, 850, 700, 900, 800, 1900+, 1500, 600, 1700/2100 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 900 |
| 2G | 1900, 800, 800 Secondary, 850, 1800, 900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + eSIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot WiFi MiMO |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine