Price and specifications
HTV31 smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 20.2 Mpx |
| Selfie camera resolution | 12.8 Mpx |
| Battery capacity | 2 700 mAh |
| Antutu score | 84 893 |
Write your review on the HTC J Butterfly smartphone
Smartphones HTC J Butterfly
| Release Date | November 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | HTC |
| Model | J Butterfly |
Design & Screen
| Color | Gray, Red, White |
| Body materials | Plastic |
| Size | 73.0 x 151.0 x 10.1 mm (millimeters) 2.87 x 5.94 x 0.4 " (inches) |
| Weight | 162 g (grams) 5.71 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 66 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 565 ppi (pixels per inch) 221 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 4 Capacitive Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 12.8 Mpx (2 598 x 4 619) |
Main camera
| Primary camera resolution | 20.2 Mpx (3 354 x 5 963) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Toshiba T4KA7 More smartphones with Toshiba T4KA7 camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Touch focus Scene mode White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.0GHz ARM Cortex-A57+4x1.55GHz Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 84893 |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 430 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2700 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine