Price and specifications
PLE-703L 16GB smartphone
| Screen size | 7 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 4 360 mAh |
| Antutu score | 47 912 |
Write your review on the Huawei MediaPad M2 7.0 smartphone
Smartphones Huawei MediaPad M2 7.0
| Release Date | July 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Huawei |
| Model | MediaPad M2 7.0 |
Design & Screen
| Color | Blue, Gold, Pink, White |
| Size | 187.4 x 105.8 x 8.2 mm (millimeters) 7.38 x 4.17 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 250 g (grams) 8.82 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 7 " (inches) 177.8 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | LTPS LCD |
| Resolution | 1920x12 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 323 ppi (pixels per inch) 126 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 1000:1 contrast ratio Multi-touch Dragontrail glass Viewing angle - 178° Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (28 284 x 177) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (45 607 x 285) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Geotagging Face Detection Panorama HDR Self-timer Scene mode Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Cortex A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.7 GHz (gigahertz) 1700 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 47912 |
| Antutu version | 5 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 405 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the side |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4360 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500 |
| 3G | 1900, 800, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine