Price and specifications
LG Aristo 3 smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 2 500 mAh |
Write your review on the LG Aristo 3 smartphone
Smartphones LG Aristo 3
| Release Date | 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | LG |
| Model | Aristo 3 |
Design & Screen
| Color | Gray |
| Body materials | Plastic |
| Size | 71.9 x 144.8 x 8.1 mm (millimeters) 2.83 x 5.7 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 140 g (grams) 4.94 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 66.41 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 294 ppi (pixels per inch) 115 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive 2.5D curved glass screen Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Phase detection |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8.1 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1700/2100, 850, 700, 1900, 600 |
| 3G | 1700/2100, 850, 1900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features | Audio/Visual Remote Control Profile (AVRCP) Human Interface Profile (HID) Message Access Profile (MAP) Object Push Profile (OPP) Personal Area Networking Profile (PAN) Phone Book Access Profile (PBAP/PAB) |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine