Price and specifications
LG GX smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13.1 Mpx |
| Selfie camera resolution | 2.1 Mpx |
| Battery capacity | 3 140 mAh |
| Antutu score | 20 248 |
Write your review on the LG GX smartphone
Smartphones LG GX
| Release Date | December 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | LG |
| Model | GX |
Design & Screen
| Size | 76.1 x 150.6 x 9.0 mm (millimeters) 3 x 5.93 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 167 g (grams) 5.89 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 71 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 2.1 Mpx (1 061 x 1 885) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13.1 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | Unknown |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital image stabilization Autofocus Geotagging Face Detection Panorama HDR Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T More smartphones with Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait 300 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.9 GHz (gigahertz) 1900 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 20248 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 320 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | No |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.3 More smartphones with Android 4 (Jelly Bean) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3140 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2600, 2100, 850 |
| 3G | 2100, 000, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Unknown |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine