Price and specifications
F800 smartphone
| Screen size | 5.7 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 200 mAh |
| Antutu score | 128 000 |
Write your review on the LG V20 smartphone
Smartphones LG V20
Design & Screen
| Color | Gray, Pink, Silver |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 78.1 x 159.7 x 7.6 mm (millimeters) 3.07 x 6.29 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 173 g (grams) 6.1 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.7 " (inches) 144.8 mm (millimeters) |
| Display area | 71 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 515 ppi (pixels per inch) 201 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Secondary IPS display - 2.1 in; 160 x 10 Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
| Secondary primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX234 Exmor RS More smartphones with Sony IMX234 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Exposure compensation Dual camera Geotagging Face Detection ISO settings HDR Optical Stabilization (OIS) Macro mode Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Dual cluster Kryo 2x2.15GHz combined with 2x1.59GHz |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.15 GHz (gigahertz) 2150 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 128000 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | Adreno 530 624MHz |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 700, 2600, 900, 800 |
| 3G | 800, 1900, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine