Price and specifications
TA-1188 WW 2GB 16GB smartphone
| Screen size | 5.71 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
| Antutu score | 56 445 |
Write your review on the Nokia 2.2 smartphone
Smartphones Nokia 2.2
| Release Date | June 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | Nokia |
| Model | 2.2 |
Design & Screen
| Color | Black, Gray |
| Body materials | Polycarbonate |
| Size | 70.6 x 146.0 x 9.3 mm (millimeters) 2.78 x 5.75 x 0.37 " (inches) |
| Weight | 153 g (grams) 5.4 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.71 " (inches) 145 mm (millimeters) |
| Display area | 79 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1520 px |
| Pixel density | eXtra High density 295 ppi (pixels per inch) 115 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive Always-On Display Notch Multi-touch Water Drop Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 539 x 3 249) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 482 x 5 238) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | No |
| Triple main camera | No |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio A22 (MT6761) More smartphones with MediaTek Helio A22 (MT6761) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 56445 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | IMG PowerVR GE-class GPU |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 2600, 850, 800, 900, 700, 2300 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine