Price and specifications
Nubia N3 smartphone
| Screen size | 6.01 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
| Antutu score | 62 500 |
Write your review on the Nubia N3 smartphone
Smartphones Nubia N3
Design & Screen
| Color | Black, Champagne |
| Body materials | Metal |
| Size | 75.0 x 156.3 x 8.0 mm (millimeters) 2.95 x 6.15 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 178 g (grams) 6.28 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.01 " (inches) 152.7 mm (millimeters) |
| Display area | 79 % |
| Type | LCD IPS |
| Pixel density | 2x eXtra High density 403 ppi (pixels per inch) 158 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen LED Notifications Display manufacturer - Japan Display Inc Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | PDAF Focus, Second rear camera 5MP, Front camera f/2.0 aperture |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 62500 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 850, 900, 1800, 1900, 2100 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine