Price and specifications
6GB 64GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 6 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 23 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 200 mAh |
| Antutu score | 170 000 |
Write your review on the Nubia Z17 smartphone
Smartphones Nubia Z17
| Release Date | June 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | nubia |
| Model | Z17 |
Nubia Z17 Hands-on Review: Most Powerful Chinese Flagship! Youtube review
Description: The Nubia Z17 6GB 64GB is a very powerful device for its price. It's price range is from 170-630 USD depending on where you buy it and what version you buy. If you look at the specifications you will see that it has 6 GB of RAM. It is also great on the picture/video field. The primary camera is 23 Mpx and will amaze you with the results. The pictures taken are with great amount of contrast, brightness and detail. The display is 5.5" and has quite large bezels which is unfortunate, but you do get the Corning Gorilla Glass 4 protection which is great. Would recommend this device to anyone who is searching for a very powerful device for a mid-range price.
Pros
- 6 GB of RAM
- Very powerful CPU and GPU. Will run everything that's out on the highest settings
- Corning Gorilla Glass 4 screen protection
- Fingerprint sensor on the back
- Fast charging available
Cons
- No NFC feature
- Doesn't have a 3.5 mm headphone jack
- 3200 mAh battery capacity which is not a lot
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold, Red, White |
| Body materials | Metal |
| Size | 72.3 x 152.6 x 7.6 mm (millimeters) 2.85 x 6.01 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 173 g (grams) 6.1 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 74 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 450 cd/m2 2.5D curved glass screen Capacitive 96 Force Touch Corning Gorilla Glass 4 Multi-touch LED Notifications |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 23 Mpx (3 597 x 6 394) |
| Secondary primary camera resolution | 12 Mpx (2 598 x 4 619) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital image stabilization Continuous shooting Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Manual focus ISO settings Optical zoom Optical Stabilization (OIS) RAW Panorama Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Additional information | Sapphire glass lenses, Second rear camera Sony IMX318 23 MPx, 23MP camera aperture f/2.0, 6 element lens, 1.4μm pixel size, Dual Pixel AF, Sensor 1/2.55 |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.45GHz Kryo combined with 4x2.15GHz Kryo |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.45 GHz (gigahertz) 2450 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 170000 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 540 |
| RAM | 6 GB (gigabytes) More smartphones with 6 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 1700/2100, 2600, 2100, 800, 700, 900, 850 |
| 3G | 1900, 800, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine