Price and specifications
Ultimate smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 600 mAh |
| Antutu score | 58 379 |
Write your review on the Qiku Q Terra smartphone
Smartphones Qiku Q Terra
| Release Date | June 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Qiku |
| Model | Q Terra |
Design & Screen
| Color | Gold, Silver |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 79.8 x 154.0 x 8.6 mm (millimeters) 3.14 x 6.06 x 0.34 " (inches) |
| Weight | 178 g (grams) 6.28 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 79 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 490 ppi (pixels per inch) 192 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D Corning Gorilla Glass 3 1400:1 contrast ratio Capacitive 95% NTSC NTSC Multi-touch Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX278 More smartphones with Sony IMX278 camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Exposure compensation Dual camera Geotagging Face Detection ISO settings HDR Panorama Macro mode Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Quad-core 1.44GHz Cortex-A53 combined with Dual-core 1.82GHz |
| CPU type | Hexa-Core
6 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 58379 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 418 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 0 |
Battery
| Battery capacity | 3600 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500, 800 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine