Price and specifications
QMobile Noir E8 smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 23.8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 500 mAh |
Write your review on the QMobile Noir E8 smartphone
Smartphones QMobile Noir E8
| Release Date | November 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | QMobile |
| Model | Noir E8 |
Design & Screen
| Color | Gold |
| Body materials | Metal |
| Size | 82.3 x 164 x 9.6 mm (millimeters) 3.24 x 6.46 x 0.38 " (inches) |
| Weight | 210 g (grams) 7.41 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 73.77 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 490 ppi (pixels per inch) 192 ppcm (pixels per centimetre) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 23.8 Mpx (3 597 x 6 394) |
| Sensor | Omnivision OV23850 More smartphones with Omnivision OV23850 camera sensor |
| Sensor type | PureCel |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Others features
| Additional information | 6-element lens |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio X10 (MT6795) More smartphones with MediaTek Helio X10 (MT6795) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR G6200 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5.1 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3500 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 900, 2100, 1900 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine