Price and specifications
A9100 smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
| Antutu score | 73 592 |
Write your review on the Samsung Galaxy A9 Pro smartphone
Smartphones Samsung Galaxy A9 Pro
| Release Date | April 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A9 Pro |
Design & Screen
| Color | Champagne, Pink, White |
| Body materials | Metal |
| Size | 80.9 x 161.7 x 7.4 mm (millimeters) 3.19 x 6.37 x 0.29 " (inches) |
| Weight | 210 g (grams) 7.41 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 75 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 367 ppi (pixels per inch) 144 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch Corning Gorilla Glass 4 Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Samsung S5K3L2 More smartphones with Samsung S5K3L2 camera sensor |
| Sensor type | ISOCELL |
| Aperture | f/1.9 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Panorama Optical Stabilization (OIS) Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 652 MSM8976 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 652 MSM8976 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x1.8GHz ARM Cortex-A72 combined with 4x1.4GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 73592 |
Graphics & Memory
| GPU | Adreno 510 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine