Price and specifications
J810F 3GB 32GB smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 500 mAh |
| Antutu score | 57 000 |
Write your review on the Samsung Galaxy J8 smartphone
Smartphones Samsung Galaxy J8
| Release Date | June 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy J8 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold |
| Body materials | Polycarbonate |
| Size | 75.8 x 160.0 x 8 mm (millimeters) 2.98 x 6.3 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 177 g (grams) 6.24 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 75 % |
| Type | Super Amoled |
| Resolution | 720x1480 px |
| Pixel density | eXtra High density 274 ppi (pixels per inch) 107 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch Color LED Notifications Without Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 790 x 5 735) |
| Aperture | f/1.9 |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (2 790 x 5 735) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 560 x 3 205) |
| Flash type | No |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.9 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Exposure compensation Dual camera Front Flash Face Detection HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Aperture size - f/1.9 (#2), Secondary rear camera - 5 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 450 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 450 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 57000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 2600, 850, 800, 900, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine