Price and specifications
4G smartphone
| Screen size | 4.5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 4 GB |
| Primary camera resolution | 5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Battery capacity | 2 330 mAh |
| Antutu score | 18 282 |
Write your review on the SONY Xperia E3 smartphone
Smartphones SONY Xperia E3
| Release Date | September 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | SONY |
| Model | Xperia E3 |
| Predecessor model |
SONY Xperia E1 |
| Successor model |
SONY Xperia E4 |
Design & Screen
| Color | Black, Brown, White, Yellow |
| Size | 69.4 x 137.1 x 8.5 mm (millimeters) 2.73 x 5.4 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 143 g (grams) 5.04 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.5 " (inches) 114.3 mm (millimeters) |
| Display area | 58 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel density | High density 218 ppi (pixels per inch) 85 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (1 676 x 2 983) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | Unknown |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital image stabilization Autofocus Face Detection Digital zoom HDR Geotagging Self-timer Panorama Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.2 GHz (gigahertz) 1200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 18282 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 305 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 4 GB (gigabytes) ca. equivalent to 727 Songs 1600 Photos 13 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.4 More smartphones with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2330 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 700, 2600, 850, 800, 900 |
| 3G | 1900, 1700/2100, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine