Price and specifications
SONY Xperia L smartphone
| Screen size | 4.3 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Battery capacity | 1 750 mAh |
| Antutu score | 11 941 |
Write your review on the SONY Xperia L smartphone
Smartphones SONY Xperia L
| Release Date | March 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | SONY |
| Model | Xperia L |
| Successor model |
SONY Xperia L1 |
Design & Screen
| Size | 65.0 x 128.7 x 9.7 mm (millimeters) 2.56 x 5.07 x 0.38 " (inches) |
| Weight | 129 g (grams) 4.55 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.3 " (inches) 109.2 mm (millimeters) |
| Display area | 60 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel density | High density 228 ppi (pixels per inch) 89 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 120 x 3 774) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony IMX134 Exmor RS More smartphones with Sony IMX134 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Geotagging Face Detection Panorama HDR Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8230 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 400 MSM8230 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait 200 |
| CPU type | Dual-Core
2 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 11941 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 305 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.2 More smartphones with Android 4 (Jelly Bean) operating system |
Battery
| Battery capacity | 1750 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Mini SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine