Price and specifications
Single SIM smartphone
| Screen size | 4 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 4 GB |
| Primary camera resolution | 5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Battery capacity | 1 750 mAh |
| Antutu score | 10 135 |
Write your review on the SONY Xperia M smartphone
Smartphones SONY Xperia M
| Release Date | June 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | SONY |
| Model | Xperia M |
| Successor model |
SONY Xperia M2 |
Design & Screen
| Size | 62.0 x 124.0 x 9.0 mm (millimeters) 2.44 x 4.88 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 115 g (grams) 4.06 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4 " (inches) 101.6 mm (millimeters) |
| Display area | 56 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel density | eXtra High density 245 ppi (pixels per inch) 96 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (1 676 x 2 983) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | Unknown |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Geotagging Face Detection Touch focus Panorama |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 More smartphones with Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait |
| CPU type | Dual-Core
2 cores |
| Frequency | 1 GHz (gigahertz) 1000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 10135 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 305 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 4 GB (gigabytes) ca. equivalent to 727 Songs 1600 Photos 13 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.1 More smartphones with Android 4 (Jelly Bean) operating system |
Battery
| Battery capacity | 1750 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 1900, 1700/2100, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine