Price and specifications
Dual SIM smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 21.5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 12.8 Mpx |
| Battery capacity | 2 600 mAh |
| Antutu score | 56 743 |
Write your review on the SONY Xperia M5 smartphone
Smartphones SONY Xperia M5
| Release Date | August 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | SONY |
| Model | Xperia M5 |
Design & Screen
| Color | Black, Gold, White |
| Body materials | Metal |
| Size | 72.0 x 145.0 x 7.6 mm (millimeters) 2.83 x 5.71 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 142 g (grams) 5.01 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 65 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 441 ppi (pixels per inch) 173 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Minimum pencil hardness >9H Capacitive Scratch resistant Multi-touch Sony BRAVIA Mobile engine 2 |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 12.8 Mpx (2 598 x 4 619) |
Main camera
| Primary camera resolution | 21.5 Mpx (3 437 x 6 110) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX230 Exmor RS More smartphones with Sony IMX230 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio X10 2.0 (MT6795) More smartphones with MediaTek Helio X10 2.0 (MT6795) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 56743 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR G6200 700MHz |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2600 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 2600, 2500, 850, 700, 900 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine