Price and specifications
SONY Xperia S smartphone
| Screen size | 4.3 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 1.3 Mpx |
| Battery capacity | 1 750 mAh |
Write your review on the SONY Xperia S smartphone
Smartphones SONY Xperia S
| Release Date | 2012 |
| Availability | On sale |
| Brand | SONY |
| Model | Xperia S |
Design & Screen
| Size | 64 x 128 x 10.6 mm (millimeters) 2.52 x 5.04 x 0.42 " (inches) |
| Weight | 144 g (grams) 5.08 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.3 " (inches) 109.2 mm (millimeters) |
| Display area | 62.42 % |
| Type | LCD |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 342 ppi (pixels per inch) 134 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive LED-backlit Shatter-proof sheet on scratch-resistant glass Sony Mobile BRAVIA Engine |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 1.3 Mpx (750 x 1 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 598 x 4 619) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony Exmor R More smartphones with Sony Exmor R camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Geotagging Digital image stabilization Touch focus Panorama Self-timer Face Detection Scene mode |
Others features
| Additional information | 0.92 MP (megapixels), 1280 x 720 pixels |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon S3 MSM8260 |
| 64 Bits | No |
| CPU | Scorpion |
| CPU type | Dual-Core
2 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 220 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4 More smartphones with Android 4 (Ice Cream Sandwich) operating system |
Battery
| Battery capacity | 1750 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 850, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 2.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine