Price and specifications
Dual Sim smartphone
| Screen size | 4.6 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 19.2 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 700 mAh |
| Antutu score | 180 000 |
Write your review on the SONY Xperia XZ1 Compact smartphone
Smartphones SONY Xperia XZ1 Compact
| Release Date | August 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | SONY |
| Model | Xperia XZ1 Compact |
| Successor model |
SONY Xperia XZ2 Compact |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Pink, Silver |
| Body materials | Polycarbonate |
| Size | 65.0 x 129.0 x 9.3 mm (millimeters) 2.56 x 5.08 x 0.37 " (inches) |
| Weight | 140 g (grams) 4.94 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 4.6 " (inches) 116.8 mm (millimeters) |
| Display area | 69 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 319 ppi (pixels per inch) 125 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 138 Corning Gorilla Glass 5 Color LED Notifications Multi-touch Dynamic contrast enhancement sRGB Scratch resistant X-Reality display Triluminos display for mobile |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 19.2 Mpx (3 269 x 5 812) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony Exmor RS More smartphones with Sony Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 960 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital image stabilization Continuous shooting Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.45GHz Kryo combined with 4x2.15GHz Kryo |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.45 GHz (gigahertz) 2450 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 180000 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 540 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the side |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2700 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 2500, 2300, 700, 2600, 850, 800 |
| 3G | 1900, 1700/2100, 850, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine