Price and specifications
SONY Xperia ZL smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx |
| Battery capacity | 2 370 mAh |
| Antutu score | 20 671 |
Write your review on the SONY Xperia ZL smartphone
Smartphones SONY Xperia ZL
| Release Date | 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | SONY |
| Model | Xperia ZL |
Design & Screen
| Size | 69.3 x 131.6 x 10.0 mm (millimeters) 2.73 x 5.18 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 151 g (grams) 5.33 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 74 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 441 ppi (pixels per inch) 173 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Scratch resistant Reality display Sony Mobile BRAVIA Engine 2 Shatter proof sheet on scratch-resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 2 Mpx (1 061 x 1 885) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony IMX135 Exmor RS More smartphones with Sony IMX135 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Face Detection Digital image stabilization HDR Geotagging Touch focus Panorama |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 More smartphones with Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait 200 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 20671 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 320 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2370 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2600, 2100, 850, 800, 900 |
| 3G | 1900, 1700/2100, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine