Price and specifications
Uimi U5 smartphone
| Screen size | 5.3 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 1 850 mAh |
| Antutu score | 21 033 |
Write your review on the Uimi U5 smartphone
Smartphones Uimi U5
| Release Date | November 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Uimi |
| Model | U5 |
Design & Screen
| Color | Gold, Silver |
| Body materials | Plastic Stainless steel |
| Size | 74.0 x 140.7 x 5 mm (millimeters) 2.91 x 5.54 x 0.2 " (inches) |
| Weight | 138 g (grams) 4.87 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.3 " (inches) 134.6 mm (millimeters) |
| Display area | 73 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 277 ppi (pixels per inch) 108 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Manual focus HDR |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6732 More smartphones with MediaTek MT6732 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Cortex A53 (ARMv8-A) |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 21033 |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Mali-T760 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.4 More smartphones with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 1850 mAh |
| Type | Lithium |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2600, 1800 |
| 3G | 2100 |
| 2G | 900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | EPO A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine