Price and specifications
2GB · 16GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx |
| Battery capacity | 2 700 mAh |
| Antutu score | 45 143 |
Write your review on the Ulefone Note 8P smartphone
Smartphones Ulefone Note 8P
| Release Date | May 2020 |
| Availability | On sale |
| Brand | Ulefone |
| Model | Note 8P |
Design & Screen
| Color | Black, Green, Orange |
| Body materials | Plastic |
| Size | 66.5 x 141.7 x 12 mm (millimeters) 2.62 x 5.58 x 0.47 " (inches) |
| Weight | 190 g (grams) 6.7 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 78 % |
| Resolution | 442x960 px |
| Pixel density | Medium High density 192 ppi (pixels per inch) 75 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | LED Notifications Water Drop Notch Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 2 Mpx (960 x 2 083) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (1 919 x 4 169) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Dual camera Digital zoom Touch focus Autofocus Geotagging Continuous shooting HDR Panorama White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Self-timer Scene mode |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6737, MediaTek MT6737 More smartphones with MediaTek MT6737 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4xCortex•A53 1.3GHz |
| CPU type | -- |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 45143 |
| Antutu version | 8 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 10 More smartphones with Android 10 operating system |
Battery
| Battery capacity | 2700 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 900, 2600, 800 |
| 3G | 1900, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine