Price and specifications
Ulefone Power 3 smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 6 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 13 Mpx |
| Battery capacity | 6 080 mAh |
| Antutu score | 65 233 |
Write your review on the Ulefone Power 3 smartphone
Smartphones Ulefone Power 3
| Release Date | November 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Ulefone |
| Model | Power 3 |
| Predecessor model |
Ulefone Power 2 |
Ulefone Power 3S Unboxing, Hands On and Benchmark Results Youtube review
Description: The Ulefone Power 3 is an extraordinary smartphone that is priced at around 215$. For this price you get a high-performance smartphone that is capable of running everything, but some applications may lag. The device has 6 GB of RAM and 64 GB of internal storage. The Display is an LCD IPS 6" with Corning Gorilla Glass 4 protection. The cameras are not that greatk, but they do take very nice pictures under good lighting. Overall a great above average smartphone for its price.
Pros
- 6" LCD IPS display with corning gorilla glass 4 protection
- 6 GB of RAM with 64 GB of internal storage
- Has a fingerprint scanner on the back
- 6080 mAh battery capacity that will last for hours and hours under heavy usage
- Expandable storage with an SD card
Cons
- Antutu score of only 65233
- Non-removable battery
- No 3.5 mm headphone jack
- Does not have the crowd's favorite NFC feature
Design & Screen
| Color | Black, Rose-gold |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 75.9 x 159.2 x 9.9 mm (millimeters) 2.99 x 6.27 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 210 g (grams) 7.41 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 76 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x2160 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 402 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch Corning Gorilla Glass 4 Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 13 Mpx (2 550 x 5 098) |
| Secondary selfie camera resolution | 5 Mpx (1 581 x 3 163) |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (2 828 x 5 658) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 581 x 3 163) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Exposure compensation Dual front camera Front Flash Face Detection HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | Yes |
| Additional information | Front camera f/2.2 aperture, Front dual Camera 13+5 mpx, Main dual Camera 16+5 mpx |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P23 (MT6763T) More smartphones with MediaTek Helio P23 (MT6763T) processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.5GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.6GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.5 GHz (gigahertz) 2500 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 65233 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-G71 MP2 |
| RAM | 6 GB (gigabytes) More smartphones with 6 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 6080 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600, 900 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback




Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine