Price and specifications
Ulefone Power 6 smartphone
| Screen size | 6.3 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 6 350 mAh |
| Antutu score | 86 423 |
Write your review on the Ulefone Power 6 smartphone
Smartphones Ulefone Power 6
| Release Date | May 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | Ulefone |
| Model | Power 6 |
| Predecessor model |
Ulefone Power 5 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Red |
| Body materials | Glass |
| Size | 75.8 x 159.1 x 10.0 mm (millimeters) 2.98 x 6.26 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 207 g (grams) 7.3 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.3 " (inches) 160 mm (millimeters) |
| Display area | 80 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x2340 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 409 ppi (pixels per inch) 160 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Frameless Corning Gorilla Glass 4 Multi-touch LED Notifications Water Drop Notch Notch Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 717 x 5 889) |
| Aperture | f/1.8 |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (2 717 x 5 889) |
| Secondary primary camera resolution | 2 Mpx (961 x 2 081) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Triple main camera | No |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P35 MT6765 More smartphones with MediaTek Helio P35 MT6765 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4×Cortex A53 2.3GHz+4×Cortex A53 1.8GHz |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.3 GHz (gigahertz) 2300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 86423 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 6350 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 2600, 850, 700, 900, 800, 1900+, 1700/2100, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GLONASS Galileo GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback





Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine