Price and specifications
Wiko View Max smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
| Antutu score | 35 000 |
Write your review on the Wiko View Max smartphone
Smartphones Wiko View Max
| Release Date | March 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Wiko |
| Model | View Max |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold, Red |
| Body materials | Plastic |
| Size | 75.0 x 157.1 x 8.1 mm (millimeters) 2.95 x 6.19 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 155 g (grams) 5.47 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 78 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1440 px |
| Pixel density | eXtra High density 268 ppi (pixels per inch) 105 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch Full Lamination Technology |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 828 x 5 658) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 550 x 5 098) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6739W More smartphones with MediaTek MT6739W processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 35000 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR GE8100 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 2100, 2600, 1800 |
| 3G | 1900, 2100, 900, B5 (850) |
| 2G | 900, 1800, 1900, B5 (850) |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine