Price and specifications
Wiko Wim smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 200 mAh |
| Antutu score | 67 000 |
Write your review on the Wiko Wim smartphone
Smartphones Wiko Wim
| Release Date | February 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Wiko |
| Model | Wim |
Design & Screen
| Color | Black, Brown, White |
| Body materials | Metal |
| Size | 75.3 x 156.2 x 7.9 mm (millimeters) 2.96 x 6.15 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 160 g (grams) 5.64 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch Color LED Notifications |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Secondary primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | No |
| Sensor | Sony IMX258 More smartphones with Sony IMX258 camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Second rear camera 13MP, Phase detection Focus, 5 element lens, Second rear camera Sony IMX258 B&W |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 626 MSM8953 Pro More smartphones with Qualcomm Snapdragon 626 MSM8953 Pro processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.2 GHz (gigahertz) 2200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 67000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 800, 2600 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine