Price and specifications
Prime 4GB 64GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 080 mAh |
| Antutu score | 41 000 |
Write your review on the Xiaomi Redmi Note 5A smartphone
Smartphones Xiaomi Redmi Note 5A
| Release Date | August 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi Note 5A |
Design & Screen
| Color | Gold, Gray, Rose-gold |
| Body materials | Plastic |
| Size | 76.2 x 153 x 7.3 mm (millimeters) 3 x 6.02 x 0.29 " (inches) |
| Weight | 153 g (grams) 5.4 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 71 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 267 ppi (pixels per inch) 104 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1000:1 contrast ratio 70% NTSC 450 cd/m2 Multi-touch Capacitive |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Front Flash Face Detection HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Additional information | Front camera aperture f/2.0, PDAF Focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 8x1.4GHz ARM Cortex A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 41000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 505 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3080 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500, 850 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine