Price and specifications
AL10 64GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 340 mAh |
| Antutu score | 56 585 |
Write your review on the Huawei Honor 6X smartphone
Smartphones Huawei Honor 6X
| Release Date | October 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Huawei |
| Model | Honor 6X |
| Predecessor model |
Huawei Honor 5X |
| Successor model |
Huawei Honor 7x |
Design & Screen
| Color | Blue, Gold, Gray, Rose-gold, Silver |
| Body materials | Metal |
| Size | 76.2 x 150.9 x 8.2 mm (millimeters) 3 x 5.94 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 162 g (grams) 5.71 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 71 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 598 x 4 619) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Dual camera Digital zoom Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Additional information | Secondary camera 2 MP, Phase detection, 6 element lens |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Huawei |
| SoC (Model) | Huawei HiSilicon Kirin 655 More smartphones with Huawei HiSilicon Kirin 655 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.1GHz ARM Cortex A53 combined with 4x1.7GHz ARM Cortex A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.1 GHz (gigahertz) 2100 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 56585 |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T830 MP2 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3340 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2500 |
| 3G | 1900, 800, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine