Price and specifications
LG G Pro Lite smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 1.3 Mpx |
| Battery capacity | 3 140 mAh |
| Antutu score | 8 603 |
Write your review on the LG G Pro Lite smartphone
Smartphones LG G Pro Lite
| Release Date | October 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | LG |
| Model | G Pro Lite |
Design & Screen
| Size | 76.9 x 150.2 x 9.0 mm (millimeters) 3.03 x 5.91 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 161 g (grams) 5.68 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 71 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 540x960 px |
| Pixel density | Medium High density 200 ppi (pixels per inch) 78 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 1.3 Mpx (750 x 1 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Autofocus Geotagging Face Detection Scene mode |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6577 More smartphones with MediaTek MT6577 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A9 |
| CPU type | Dual-Core
2 cores |
| Frequency | 1 GHz (gigahertz) 1000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 8603 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR SGX531 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.4 More smartphones with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3140 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 3.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine