Price and specifications
L29 6GB 64GB smartphone
| Screen size | 6.1 " |
| RAM | 6 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 40 Mpx |
| Selfie camera resolution | 24 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
| Antutu score | 211 123 |
Write your review on the Huawei P20 Pro smartphone
Smartphones Huawei P20 Pro
| Release Date | March 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Huawei |
| Model | P20 Pro |
| Successor model |
Huawei P30 Pro |
Design & Screen
| Color | Black, Blue |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 73.9 x 155.0 x 7.8 mm (millimeters) 2.91 x 6.1 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 180 g (grams) 6.35 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.1 " (inches) 154.9 mm (millimeters) |
| Display area | 82 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1080x2240 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 432 ppi (pixels per inch) 169 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Always-On Display 2.5D curved glass screen Color LED Notifications Capacitive Multi-touch Frameless Medium-sized Notch Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 24 Mpx (3 402 x 7 055) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 40 Mpx (4 392 x 9 107) |
| Secondary primary camera resolution | 20 Mpx (3 105 x 6 441) |
| Third primary camera resolution | 8 Mpx |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX600 Exmor RS More smartphones with Sony IMX600 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.6 |
| Slow motion video | 960 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Laser AF ISO settings Manual focus Macro mode Optical zoom Optical Stabilization (OIS) RAW Panorama Self-timer Scene mode Triple camera Touch focus White balance settings |
Others features
| Dual main camera | No |
| Triple main camera | Yes |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Laser autofocus, PDAF Focus, Pixel Size 1.55 µm, Leica Lens, Zoom 5X Hybrid, 6 element lens, Second rear camera f/2.4 aperture, Second rear camera 8MP, Third rear camera f/1.8 aperture, Third rear camera 20MP B&W |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Huawei |
| SoC (Model) | Huawei HiSilicon KIRIN 970 More smartphones with Huawei HiSilicon KIRIN 970 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.4GHz ARM Cortex-A73 combined with 4x1.8GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.4 GHz (gigahertz) 2400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 211123 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | Mali G72 MP12 |
| RAM | 6 GB (gigabytes) More smartphones with 6 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | No |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 800, 850, 900, 2600, 700, 1500, 2500, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 900, 800, 1800 Japan |
| 2G | 1900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a |
| Wi-Fi features | Dual band |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine